aaaaaaaaaaaaaaaa

Szukaj

Wit Stwosz

Plakat z niemieckiej wystawy w Instytucie Niemieckim dla Pracy na Wschodzie (Kraków, maj 1941). Fot. NAC, Archiwum Państwowe w Radomiu

Wit Stwosz (1448-1533). Niemiecki rzeźbiarz i malarz późnego gotyku. W 1477 roku przyjechał do Krakowa, gdzie na zamówienie miejskiej rady wykonał nastawę ołtarza (retabulum) w Kościele Mariackim. Zajęło mu tu 12 lat. Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny przedstawia ponad 200 drewnianych figur, w centrum śpiącą Maryję otoczoną przez grupę apostołów. Ma 11m x 13m i jest największą gotycką nastawą ołtarzową w Europie.

Do 1496, kiedy opuścił Polskę i wrócił do rodzinnej Norymbergi, stworzył m.in. Krucyfiks Slackera (również Kościół Mariacki), nagrobek Kazimierza IV Jagiellończyka w katedrze wawelskiej, epitafium Kallimacha w kościele dominikanów i prawdopodobnie Ogrojec przed kościołem św. Barbary na placu Mariackim. Po powrocie do Norymbergi poza twórczością artystyczną zajmował się również spekulacjami finansowymi i handlem. Po sfałszowaniu weksla, został osadzony w więzieniu (1503), napiętnowany na obu policzkach rozgrzanym żelazem, a ostatecznie – ułaskawiony z rąk cesarza Maksymiliana.

Wyświetlanie 1–30 z 55 wyników