aaaaaaaaaaaaaaaa

Szukaj

Solawa Zbigniew

Rysunek kościoła zaprojektowanego przez Solawę, który miał powstać na Osiedlu Teatralnym. Rys. S. Juchnowicz, fot. Muzeum Krakowa.

Współautor (Z Mikołajem Soroką) koncepcji urbanistycznej i architektonicznej dwóch socmodernistycznych krakowskich osiedli wybudowanych w latach 50. XX wieku: w Bronowicach Starych (przy pierwszej pętli tramwajowej Bronowicka/Rydla) oraz przy alei Daszyńskiego obok cmentarza żydowskiego. Oba osiedla powstały zgodnie z zasadmi funkcjonalizmu, z dużą ilością zieleni i zachowaniem odpowiedniej odległości między budynkami. W 1957 Solawa zwyciężył w konkursie SARP-u na projekt kościoła parafialnego na Osiedlu Teatralnym w Nowej Hucie. Późniejsze pogorszenie relacji kościoła w komunistyczną władzą uniemożliwiło realizację tego projektu. W miejscu planowanej budowy stanął krzyż, którego próba usunięcia w 1960 roku spotkała się z zdecydowanym protestem mieszkańców NH i ulicznymi walkami z oddziałami ZOMO.

Pod koniec lat 40. Solawa zaprojektował modernizację i rozbudowę budynku przy ul. Grzegórzeckiej (z 1938 roku), w którym obecnie mieści się Teatr Variete. W latach 50. według jego planów powstało Planetarium Śląskie w Chorzowie. W 1967 emigrował z Polski do Kapsztadu w RPA, gdzie kontynuował karierę architekta. Zmarł w 1987 roku.

Wyświetlanie wszystkich 8 wyników