aaaaaaaaaaaaaaaa

Szukaj

Krucyfiks Wita Stwosza, Kościół Mariacki w Krakowie

Krucyfiks Wita Stwosza (Krucyfiks Slackera, Krucyfiks Slackerowski). Późnogotycki krucyfiks wykonany przez Wita Stwosza pod koniec XV wieku (ok. 1491) na zamówienie Henryka Slackera. W tle na srebrnej blasze widok Jerozolimy (Józefa Ceypler, 1723).

Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Bazylika Mariacka. Kościół Mariacki.

Gotycki kościół przy Rynku Głównym w Krakowie, wybudowany w XIV wieku i rozbudowywany w kolejnym stuleciu. Powstał na miejscu wcześniejszej romańskiej świątyni z początku XIII wieku. Barokowe elementy wystroju wnętrz pochodzą z XVIII wieku, kiedy w kościele wymieniono 26 ołtarzy i niemal całe wyposażenie zgodnie z projektami Francesco Placidiego. Na początku wieku XIX, w wyniku likwidacji przykościelnego cmentarza, powstał Plac Mariacki. W latach 1887-1891 świątynia otrzymała wystrój neogotycki, kiedy to powstała nowa polichromia autorstwa Jana Matejki i witraże (prezbiterium) Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Kościół posiada dwie wieże: Hejnalicę (82 metry) i dzwonnicę (69 metrów).

Opis

Plik: PM6_0039_twarz