aaaaaaaaaaaaaaaa

Szukaj

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Bazylika Bożego Ciała w Krakowie

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty w Krakowie (augustianie)

Gotycki kościół na krakowskim Kazimierzu, którego budowa rozpoczęła się w połowie XIV wieku (i trwała około wieku) z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. W południowej nawie świątyni znajduje się nagrobek Wawrzyńca Spytka Jordana (Nagrobek Jordanów) z 1603 roku z warsztatu Santiego Gucciego. Od ulicy Skałeczej przylega do kościoła późnogotycka kruchta z wewnętrznym i zewnętrznym portalem. W krużgankach klasztoru augustianów zachowały się liczne gotyckie i renesansowe freski m.in.: Misericordia Domini (1470), Św. Augustyn nadaje regułę augustianom (1425), Ukrzyżowanie i Matka Boska Pocieszenia (w kaplicy).

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie (w tle)

Gotycka bazylika Kanoników Regularnych Laterańskich na krakowskim Kazimierzu, wybudowana na przełomie XIV i XV wieku (ukończona w 1405 r.). Wewnątrz m.in.: ambona w kształcie łodzi z poł. XVIII wieku, ołtarz główny z obrazem Tomasza Dolabelli „Narodzenie Chrystusa”, płyta nagrobna Bartłomieja Berecciego oraz obrazy Łukasza Porębskiego z początku XVII wieku.

Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie (wieża)

Kościół ufundowany przez Kazimierza III Wielkiego na miejscu wcześniejszej budowli romańskiej. W XV wieku wzniesiony na nowo z inicjatywy Jana Długosza. W latach 1733-1751 przebudowany w stylu barokowym. Sanktuarium męczeństwa św. Stanisława, a od 1880 Panteon Narodowy (Krypta Zasłużonych na Skałce).

 

Opis

Plik: DJI_0774-Panorama-HDR_231031102