aaaaaaaaaaaaaaaa

Szukaj

Matka Boska Łaskawa (Domagaliczowska). Katedra Łacińska we Lwowie (Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie)

Matka Boskiej Łaskawa, zwana też Domagaliczowską w ołtarzu głównym Katedry łacińskiej we Lwowie. Oryginał namalował (1598) Józef Szolc-Wolfowicz jako epitafium dla swojej wnuczki Katarzyny Domagaliczówny. Po drugiej wojnie światowej został wywieziony do Lubaczowa, a w 1980 roku poddany konserwacji, kiedy też wykonano jego dwie wierne kopie. Obecnie oryginał znajduje się w skarbcu na Wawelu, a kopie – obie koronowane przez Jana Pawła II – w Lubaczowie i we Lwowie.

Katedra Łacińska we Lwowie (Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie)

Gotycki kościół wybudowany na przełomie XIV i XV wieku (rozpoczęcie budowy w 1370 r.) według projektu Piotra Stechera. Gruntownie restaurowany w latach 70. XVIII wieku. Poddany renowacji przed wizytą Jana Pawła II (2001 r.) przez polskich i ukraińskich konserwatorów (m.in. prezbiterium i wielki ołtarz). Wejście do świątyni znajduje się z boku budynku, a główne drzwi w jego osi zostały zamurowane podczas I rozbioru Polski w proteście przeciwko aneksji Lwowa przez Austrię.

Opis

Plik: P18_8500190621katedra_lacinska_lwow