aaaaaaaaaaaaaaaa

Szukaj

Grób Karola Knausa, Cmentarz Rakowicki

Grobowiec rodzinny, w którym został pochowany Karol Knaus. Cmentarz Rakowicki, kwatera IIIb.

KAROL KNAUS (1846-1904). Architekt samouk, budowlaniec i konserwator, autor projektów kilkunastu XIX-wiecznych kamienic na Kazimierzu i Stradomiu. Żył w drugiej połowie XIX wieku.

Wraz z Tadeuszem Stryjeńskim kierował budową gmachu Poczty Głównej w Krakowie (zaprojektowanego przez Austriaka F. Setza). Był współautorem projektu, obok Karola Borkowskiego, budynku Komunalnej Kasy Oszczędności Miasta Krakowa przy ul. Szpitalnej (samodzielnie zaprojektował m.in. klatkę schodową), a wraz z Teodorem Talowskim Gmachu Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół przy ul. Piłsudskiego (zaprojektował jego zachodnią część, a Talowski kilka lat później wschodnią). Kierował pracami restauracyjnymi i konserwatorskimi przy wielu zabytkowych obiektach Krakowa i Małopolski, m.in.: kościoła Bożego Ciała na Kazimierzu, zamku w Suchej Beskidzkiej, klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz kościoła i klasztoru Paulinów na Skałce (zaprojektował m.in. neobarokową bramę od ul. Skałecznej).

Mieszkał i pracował na krakowskim Kazimierzu, gdzie zaprojektował m.in. własną willę przy ul. Sebastiana 12, dwie kamienice na obecnej ul. Bogusławskiego (nr. 3 i 5) oraz kilkanaście kamienic na ul. Dietla, najwięcej w ciągu zabudowy od ul. Krakowskiej do ul. Brzozowej.

Opis

Plik: P18_8661