aaaaaaaaaaaaaaaa

Szukaj

Zawiejski Jan

Secesyjna weranda przy restauracji Romana Drobnera zaprojektowana przez Zawiejskiego. Spłonęła w 1907 roku, obecnie w tym miejscu stoi Bunkier Sztuki. Fot. Polona.pl

JAN ZAWIEJSKI (1854-1922). Architekt żydowskiego pochodzenia projektujący w stylu historyzmu. Studiował w szkołach politechnicznych w Monachium i w Wiedniu. Karierę rozpoczął we Lwowie, gdzie zaprojektował m.in. fasady Galicyjskiej Kasy Oszczędności i Pałacu Sprawiedliwości (obecnej politechniki). W latach 1884-89 nadzorował budowę budowę domu zdrojowego w Krynicy (Stary Dom Zdrojowy), który zaprojektował wspólnie z Julianem Niedzielskim.

W 1890 roku wrócił do Krakowa i w wieku 36 lat wygrał międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny nowego miejskiego teatru – obecnego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Budynek w stylu neobarokowym powstał w latach 1891-1893. Jednocześnie na tyłach gmachu, Zawiejski zaprojektował neorenesansowy budynek elektrowni, w którym mieści się teraz Scena Miniatura. W latach 1900–1914 pełnił funkcję architekta miejskiego Krakowa. Z tego okresu pochodzą projekty kilkunastu krakowskich szkół, których nadzorował budowy . Były to m.in. secesyjny gmach Akademii Handlowej przy Plantach na rogu Dunajewskiego i Kapucyńskiej oraz szkoły przy ulicach: Szlak (5), Lubomirskiego (19), Wąskiej (róg Wawrzyńca, szkoła żydowska), Konfederackiej (12) i Loretańskiej (16).

Był autorem projektów wielu kamienic i domów mieszkalnych. Kilku w Krynicy, które powstały w okresie budowy domu zdrojowego i kilkunastu w Krakowie – m.in. ogromnego domu czynszowego Mojżesza Ohrensteina na rogu Dietla i Stradom (wciąż niewyremontowanego), własnego „Jasnego Domu” na rogu ul. Biskupiej i ul. Łobzowskiej, domu czynszowego Turnauów na rogu ul. Siemiradzkiego i ul. Łobzowskiej oraz Teofila Żeglikowskiego na ul. Karmelickiej 45.

Sześć lat przed urodzinami Jana, jego ojciec Leon Feintuch ochrzcił całą rodzinę w ewangelickim kościele św. Marcina na ul. Grodzkiej, a w 1882 roku wszyscy zmienili nazwisko na Zawiejski. W 1911 roku na zlecenie ewangelików Jan Zawiejski zaprojektował budynek bezpośrednio sąsiadujący z kościołem św. Marcina przy ul. Grodzkiej 58, nawiązując w projekcie do barokowej fasady świątyni.

Wyświetlanie 1–30 z 41 wyników