aaaaaaaaaaaaaaaa

Szukaj

Pryliński Tomasz

Sukiennice przed przebudową T. Prylińskiego
T. Pryliński, Fot. NAC

TOMASZ PRYLIŃSKI. Przyjaciel i protegowany Jana Matejki, z którego polecenia został zatrudniony przy przebudowie Sukiennic. To Prylińskiemu zawdzięczamy obecny wygląd tego najbardziej rozpoznawalnego krakowskiego zabytku. W latach 1875-1879 jako projektant i kierownik prac, usunął przylegające do Sukiennic kramy i budy, wprowadził podcienie z arkadami, wybudował od wschodu i zachodu ryzality tworząc efektowne przejście z jednej na drugą stronę rynku i zaadaptował górną kondygnację na muzeum.

Na początku lat 80. XIX wieku Pryliński przygotował plany odnowy Zamku Królewskiego na Wawelu opierając się na własnej, nowatorskiej dokumentacji konserwatorskiej. „Teka Prylińskiego” zawierała 65 tablic z rysunkami i fotografiami. Wykorzystanie zdjęć – w tego typu opracowaniu – miało charakter prekursorski, a sama „teka” była prezentowana później we Lwowie, Monachium, Turynie i na Kongresie Konserwatorskim w Krakowie (1888). Dzieło Prylińskiego zostało wykorzystane podczas prac restauracyjnych zamku na początku XX wieku.

Tomasz Pryliński był autorem projektów: „Florianki” przy ul. Basztowej (1886), Zakładu Helclów (1890), Kasyna Oficerskiego na rogu ulic Zyblikiewicza i Westerplatte, Willi Domańskich („Dom z wieżyczką”) w podkrakowskiej Rudawie oraz wielu restauracji istniejących obiektów. Były to odbudowy i przebudowy m.in.: fasady kościoła na rynku w Wadowicach, Pałacu Biskupiego przy ul. Franciszkańskiej, katedry w Przemyślu i kościoła Wizytek przy ul. Krowoderskiej. Pryliński zmarł w 1895 w Monachium i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Wyświetlanie 1–30 z 60 wyników